Juh Talianska

Južné Taliansko predstavuje protipól severu. Charakter talianskej siesty je tu skutočne autentický a stres vyššie položených oblastí sem stále neprenikol. Špic, opätok a ostroha talianskej čižmy sú jedinečné nielen svojím tvarom, ale aj obsahom. Takmer nedotknutá príroda, útesy striedajúce sa s priezračným morom, stretávanie viacerých morí a kultúr, bohatá história a mnohé talianske naj, to všetko Vám ponúka oblasť južné Taliansko. Pozostávajúce z troch regiónov – Calabria, Kampánia, Puglia, je južné Taliansko lákadlom na pokojnú, a predsa zaujímavú dovolenku.

Talianska Calabria je hornatá krajina zvažujúca sa do priezračného mora lemovaného atraktívnymi plážami. Stret dvoch morí (Iónskeho a Tyrhenského) a vplyvy cudzích kultúr sa tu podpísali neodškriepiteľným rukopisom. Pozostatky gréckeho osídlenia či albánske usadlosti predstavujú len zlomok histórie, ktorú talianska Calabria datuje. Cédrová riviéra, mestečko Santa Maria del Cedro a samozrejme samotné pestovanie plodiny Cedro, ktorou to všetko začína, využívanej na výrobu parfumov, robí z tejto oblasti podvedome voňavé miesto. Ruiny pevnosti podobnej Pompejám v Santa Maria del Cedro, Perla Calabrie s bielym pieskom a priezračným morom – Tropea, Capo Vaticano a jeho útesy, charakteristická atmosféra južného cípu čižmy a ešte omnoho viac ukrýva talianska Calabria, miesto pokoja a romantiky. Poďte s nami spoznať krásy Calabrie.

Kampánia, situovaná na sever od Calabrie, zastupuje naopak najľudnatejší taliansky región. Väčšina obyvateľstva sa sústredí práve v okolí hlavného mesta regiónu – Neapola, vďaka čomu je tento jedným z najnavštevovanejších miest Talianska. Členité pobrežie s priezračným morom je zároveň aj veľmi úrodné vďaka neslávne slávnej sopke Vezuv. A dobrú úrodu talianskej Kampánie žne aj tamojší svetoznámy syr mozzarella – originálna Mozzarella di Bufala, ktorý pochádza práve z tejto oblasti. Kampánia je povestná aj najkrajším miestom v Taliansku, ktoré sa nachádza práve v tejto oblasti. Je zaň označované Amalfské pobrežie, ktoré sa tiahne od Neapola po Salerno a zahŕňa okrem úžasných zálivov, útesov a pláží s modrou zástavou aj 13 mestečiek s neopakovateľnou atmosférou.

Krásnou prírodou sú charakteristické aj ostrovy talianskej Kampánie. Ischia – termálny ostrov a zároveň najväčší ostrov v Neapolskom zálive predstavuje liečebné a wellness centrum nielen pre chorých. Capri zas ukrýva množstvo jaskýň v morských útesoch, ktorých farby si len tak ľahko nevymyslíte.

Kampánia má aj bohatú históriu, ktorú píše Paestum – archeologické nálezisko, Pompeje, Herculaneum a Oplontis v blízkosti sopky Vezuv či Neapol – významný prístav nielen minulosti ale aj súčasnosti. Odhaľte s nami čaro Kampánie.

Puglia alebo Apúlia má svoje miesto v opätku a ostrohe talianskej čižmy. Vzhľadom na svoju polohu, Puglia bola vždy miestom stretu rôznych kultúr. Orient a Stredomorie si tu podávali ruky, čo vidieť hlavne na architektonických pamiatkach, ale aj v iných oblastiach. V Puglii nájdete najstaršiu grécku fontánu v Taliansku, ako aj orientálne mestečko – Citta Bianca – Biele mesto, ako ho nazývajú obyvatelia Ostuni.

Talianska Puglia je rozdelená na 3 časti smerom od severu na juh. Severné Gargano je pomerne známe a to nielen vďaka svojim letoviskám, ale hlavne nádhernej prírode. Jazerá, jaskyne a pôvodne rybárske mestečko Vieste sú typickými znakmi pre talianske Gargano. Stredná Puglia sa pýši hlavným mestom regiónu Bari, ktoré je od nepamäti významným prístavom a obchodným centrom. Nájdete tu aj kultúrne svetové dedičstvo UNESCO v podobe mestečka Arberobello s malými domčekmi so zaujímavými kužeľovitými strechami či najväčší komplex jaskýň v Taliansku – Grotte di Castellana, ktorý je zároveň druhým najväčším v Európe. Južná časť Puglie – Salento má tiež svoje naj. Najväčšia mozaiková dlažba v Taliansku v katedrále v Otranto či najstaršia grécka fontána v Taliansku v historickom prístave Gallipoli, ktorý je zaujímavý tým, že jedna jeho časť leží na pevnine a druhá na skalnatom ostrove. Obe sú pritom spojené kamenným mostom. Nechajte sa inšpirovať a spoznajte Pugliu.