Sardínia

Sardínia je druhý najväčší ostrov Stredozemného mora po Sicílii a zároveň najmenej osídlený taliansky ostrov, ktorý paradoxne patrí k najstaršie osídleným častiam Európy. To všetko dáva Sardínii vhodné predpoklady na miesto ideálnej dovolenky. Krásna, dlho turistami neobjavená príroda ponúka dokonalý odpočinok a komfort. Bohatá história a kultúrne dedičstvo zas svet plný zaujímavostí pre poznávania chtivých. Dovolenka na Sardínii je skutočne úžasná a každý si tu príde na svoje.

Sardínia, rovnako ako Sicília, bola vďaka svojej polohe často dobývaná a počas svojej histórie patrila viacerým majiteľom, až kým sa nestala autonómnou oblasťou Talianska s vlastným hlavným mestom. Kultúra na Sardínii je výrazne poznačená kultúrou Nuraghov, ktorí tu už v dobe kamennej a bronzovej vystavali vyše 7 000 megalitických stavieb – okrúhlych obytných kamenných veží, ktoré sú až dodnes pre Sardíniu charakteristické. Celý komplex týchto sôch patrí do svetového dedičstva UNESCO, ktoré môžete obdivovať v Barumini.

Okrem Nuragov na Sardínii žnú úspech hlavne úžasné pláže s bielym jemným pieskom a tyrkysovým morom, ktoré lákajú nielen bežných turistov, ale aj smotánku z celého sveta. Costa Smeralda – Smaragdové pobrežie, je lokalita určená pre najdrahšiu dovolenku na Sardínii. Tvoria ju luxusné hotely a letoviská filmových hviezd a členov kráľovských rodín, ktorých oslovila dovolenka na Sardínii.

Dnešné hlavné mesto Sardínie Cagliari je zároveň najväčším mestom ostrova, ktorému dominuje staré mesto Castello, katedrála Panny Márie, arcibiskupský a miestodržiteľský palác a antický rímsky amfiteáter. Na západnej časti ostrova sa prejavuje španielsky vplyv, čo vidieť v mestečku Alghero, ktoré je vystavané v katalánskom štýle. Nuoro je prejavom úplne inej kultúry. Tradície Sardínie je možné obdivovať v tomto vnútrozemskom mestečku v auguste počas sviatku ľudových krojov, ale i v máji v Calgiari na oslavách z príležitosti sviatku sv. Efisia a v Sassari na „Cavalcata sarda“.

Počas vašej dovolenky na Sardínii sa z prírodných krás určite oplatí vidieť sídlo boha Neptúna – Grotta di Nettuno – teda kvapľovú jaskyňu s množstvom jazierok a národný park súostrovia Svätej Magdalény.

Príjemné podnebie sa stará o to, aby bola vaša dovolenka na Sardínii príjemná počas dlhej sezóny. A lahodná kuchyňa urobí z dovolenky na Sardínii skutočný pôžitok. Stačí vyskúšať tradičné cestoviny s rôznymi druhmi syra, prasiatko pečené v špeciálnej diere vykurovanej dubovým drevom, alebo skutočnú špecialitu pobrežia Sardínie – Pesce azzurro.

Sardínia a dovolenka sú pre seba ako stvorené.