Sever Talianska

Sever Talianska je charakteristický svojou rôznorodosťou. Nájdete tu majestátne Alpy, aj 130 km piesočnatých pláží, bohatú históriu aj aktuálnu súčasnosť, metropoly vzdelania a umenia aj únik do nespútanej prírody. Aj napriek tomu, že je to sever, zahreje Vás svojou rozmanitosťou, príjemným podnebím a miestnymi špecialitami.

Sever Talianska môžete spoznať počas okružnej jazdy po 3 regiónoch – Emilia Romagna, Veneto a Lombardia.

Emilia Romagna je región severného Talianska, ktorý z horských štítov klesá až k morskej hladine. Plný hradov, kaštieľov a kláštorov, s mekkou vzdelanosti a študentského života Bolognou na svojom čele.

Emilia Romagna ponúka aj množstvo regionálnych špecialít, ktoré sa vďaka svojej výnimočnosti stali celosvetovo známymi – parmezán, parmská šunka, víno Lambrusco či bolonská omáčka, všetky tu majú svoj pôvod, a preto by ste ich mali určite ochutnať. Tu sú totiž presne také, aké majú byť.

Sever Talianska v regióne Emilia Romagna charakterizujú aj letoviská riminskej riviéry ako Rimini, Cesenatico, Lido Adriano či rôzne zábavné parky nielen pre deti – Delfinárium, Vodný park Acquafan, rozprávkový a zázračný park Mirabilandia a Fiabilandia, Italia in Miniatura.

Univerzitné mesto Bologna je zas známe najstaršou univerzitou v Európe, ktorej absolventmi boli aj Dante Aligheri, Francesco Petrarca, Erasmus Rotterdamský alebo Mikuláš Kopernik.

Za zmienku stojí aj historická Ferrara a jej vodný hrad Castello Estense. Svetové kultúrne dedičstvo na severe Talianska reprezentuje Ravenna. Dejiny antiky a kresťanstva, hrobky slávnych s úžasnými mozaikami, Basilica San Vitale a mnohé iné zaujímavosti objavíte pri návšteve tohto historického klenotu.

Oblasť Veneto je pre svoju dostupnosť zo Slovenska veľmi obľúbeným regiónom charakterizujúcim sever Talianska. Zároveň je Veneto jedným z najznámejších a najnavštevovanejších oblastí najmä vďaka svojim nekonečným piesočnatým plážam, jazerám v úžasnej prírode, svetoznámym lyžiarskym strediskám, ako aj mestám s autentickou atmosférou.

Benátky so svojimi jedinečnými gondolami a neopakovateľnou atmosférou rozľahlých námestí a úzkych uličiek stoja na čele tohto regiónu severného Talianska. Ostrovy Murano a Burano, kde akoby zázrakom zastal čas a tradície tu predstavujú spôsob života či renesančná Vicenza, to sú ďalšie lákadlá regiónu Veneto, ktoré stojí za to zažiť na vlastnej koži.

Pútnická Padova s druhou najstaršou univerzitou v Taliansku len dokazuje, že sever Talianska bol už v minulosti oblasťou vzdelanosti a umenia. Najväčšou historickou pamiatkou je Bazilika svätého Antona Paduánskeho, v ktorej je tento svätec pochovaný. Predstavuje fantastickú zmiešaninu románskych, gotických a byzantských štýlov s dvoma štíhlymi vežami, špicatou kužeľovou strechou nad krížením a siedmimi polguľovými kupolami. Významnou historickou pamiatkou je i múr, ktorým je obohnané celé mesto, v ktorom môžete obdivovať viacero múzeí, divadiel a tiež najväčšie talianske insektárium.

Talianska Verona sa môže pochváliť tým, že je dejiskom mnohých bitiek a víťazstiev. Na celom svete ju preslávila jej Aréna, Shakespeare a balkón Rómea a Júlie, ktorý chodia všetci obdivovať dodnes. Opera, ako aj ďalšie medzníky v dejinách tejto metropoly povýšili taliansku Veronu na mesto hodné návštevy.

Sever Talianska to je aj a hlavne Lombardia a jej preslávené Miláno a jeho nespočetné pamiatky. Lombardia reprezentuje najväčší, najľudnatejší a vďaka vysokej koncentrácii priemyslu aj najbohatší región Talianska. Lombardia je okrem iného bohatá aj na jazerá a lyžiarske strediská, ktoré sú potenciálom na krásnu dovolenku.

Miláno, metropola Lombardie svetového významu, sústreďuje najväčšie a najvýznamnejšie podniky. Miláno nezaháľa ani v oblasti športu – svetové futbalové kluby a svetovej módy – nákupné zóny, značkové butiky a zvučné mená houte cuture, tí všetci tu majú svoje čestné miesto. Milánske pamiatky sú rovnako súčasťou histórie ako aj súčasnosti tohto mesta. Castello Sforzesco, Galéria Viktora Emanuella, posledná večera od Leonarda da Vinci či svetoznáma opera La Scala, to je len stručný výpočet tých najznámejších pamiatok Milána.